Tiedote 15.12.2020

 

Suomen Seutuverkot ry syyskokous valitsi uuden hallituksen vuodelle 2021.
Uutena puheenjohtajana aloittaa Pauli Pullinen

 

Suomen Seutuverkot ry:n syyskokous valitsi 11. joulukuuta 2020  yhdistyksen hallituksen ja puheenjohtajan vuodelle 2021.  Uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Osuuskunta Kuitu16:n Pauli Pullinen tehtävästä luopuvan Aatu Samppalan tilalle. 

Pullinen on Liikenn-e ja Viestintäministeriöstä eläköitynyt ylitarkastaja ja toimii tällä hetkellä mm Kuitu 16 osuuskunnan hallituksen puheenjohtajana. Pullinen on ollut pitkään mukana nopean laajakaistan edistämisessä koko Suomeen.

"Toimivien, huippunopeiden verkkoyhteyksien rakentaminen Suomen jokaiseen kolkkaan on visio, jota Suomessa pitää edistää kaikin voimin. Yhteyden toimivuus ei saa olla kiinni asuinpaikasta. Tällaista tietoyhteiskuntaa haluan olla edistämässä", toteaa Pauli Pullinen.

 

Suomen Seutuverkot ry:n hallitus vuodelle 2021 kokonaisuudessaan:

Pauli Pullinen, Osuuskunta Kuitu16, yhdistyksen puheenjohtaja

Ville Hietala, Osuuskunta Keskikaista

Jari Käyhty, Saimaan Kuitu Oy

Tomi Moilanen, Savon Kuitu Oy

Marko Muhonen, KaseNet Oy

Eija Nuotio, Suupohjan Seutupalvelukeskus (yhdistyksen sihteeri)

Ari Ripatti, Osuuskunta Kymijoen Kyläkuitu

Jarmo Ruohola, Kaakamon Tietoverkko-osuuskunta

Torsti Ruokoski, Pohjois-Satakunnan Seutuverkko Oy

Aatu Samppala, Suupohjan Seutuverkko Oy 

 

Lisätietoja: Suomen Seutuverkot ry, Aatu Samppala, puheenjohtaja@seutuverkot.fi

+358 40 841 6129